top of page

אושר - חזרה לאושר היא חזרה לטבעיותאושר - חזרה לאושר היא חזרה לטבעיות
אושר - חזרה לאושר היא חזרה לטבעיות

כל אדם, אם הוא מודע לכך או לא, שואף להיות מאושר. מאחורי כל שאיפה ישנה תשוקה לאושר. המצב הטבעי שלנו הוא אושר. נולדנו כך.

אני כמו כל אדם אחר חונכתי שבכדי להיות מאושרת אני צריכה לעשות משהו ולהיות מישהו. הבנתי שאם אדאג להשיג שותף לחיים, השכלה גבוהה, תפקיד מוגדר ומקצוע שמספק הרבה כסף, בית משלי, מכונית משלי וילדים משלי, אני אראה טוב בעיני החברה ואז יהיה לי ערך ואהיה מאושרת.

התנהגתי בחיים שלי כאילו הערך שלי נמדד לפי מה שאני עושה, כמה אני עושה וכמה יש לי. חייתי בדחף מתמיד להעלות את הערך שלי באמונה שאז אהיה מקובלת, נאהבת ומאושרת. אבל גם לאחר שהשגתי את כל הדברים שהייתי אמורה להשיג, לא רק שאיני מאושרת, אני חיה במתח ותסכול. לפני כן הייתי אומללה כי לא היה לי כל מה שנאמר לי שאני צריכה שיהיה לי. לאחר מכן, הייתי אומללה כי דאגתי שאאבד את מה שכבר השגתי. לא יכולתי להרגע ולהיות ספונטנית, טבעית ואמיתית. עשיתי הכל בכדי להראות טוב, להרשים ולרצות מתוך פחד לאבד את האהבה של השותף שלי לחיים, הילדים שלי, הממונים עליי בעבודה, החברים ושאר האנשים. לאחר הרבה מאמץ, השתדלות ומתח להשיג את מה שחשבתי שאני צריכה להשיג ולהחזיק במה שהשגתי, עדיין מצאתי את עצמי לא מאושרת או מסופקת.

דברים משתנים בחיים, שום דבר לא נשאר כפי שהיה. חלו שינויים במראה ובהרגשה שלי וגם בבית ובעבודה. הילדים כבר לא זקוקים לי, אין לי תפקיד מוגדר והחברים הקרובים עזבו. אין לי יותר את התפאורה והצעצועים שבזכותם הרגשתי נחוצה, בעלת ערך וזכות קיום. עכשיו נראה שאין לי יותר ערך ואם אין לי יותר ערך, כיצד אוכל להרגיש אהבה ולהיות מאושרת?

למרות זאת, אני ממשיכה בנסיונות להעלות את ערכי בחיפוש אחר חברה טובה יותר, תפקיד מוגדר ועשייה מתמדת. אולי מה שהיה לי קודם לא היה מספיק טוב. אולי עכשיו אמצא את החברים הנכונים ואת התעסוקה הנכונה שיאפשרו לי להרגיש חשובה ושיש לי ערך ואז אתקבל בחברה, אקבל אהבה ואהיה מאושרת סוף סוף. לכן, אני ממשיכה להעסיק את עצמי ככל יכולתי כדי להשיג לעצמי יותר ערך וכך את האושר הנכסף.

אבל, האם ניתן להעלות את ערכי ולהשיג אושר ואהבה מחוץ לי? נכון, כאשר אני אדיבה, נחמדה, מחמיאה, עוזרת, תומכת, מקשיבה, כל זה עוזר לי להיות רצויה ומקובלת בחברה. למרות זאת אחרי אינספור נסיונות להרשים ולרצות, אני עדיין לא מצליחה למצוא חן בעיני כולם. תמיד יש מישהו שלא אוהב אותי ואפילו את אלה שהצלחתי לרצות לא הצלחתי לרצות אותם בהתמדה.

אולי הסיבה היא שאני לא מספיק טובה ולא עושה מספיק. ואז אני ממשיכה להשתדל להיות אדם טוב יותר. אני מוותרת על הצרכים והרצונות האישיים שלי ואפילו מסכימה לעשות דברים שלא נראים לי, ועדיין לא כולם מרוצים. לא רק שלא מכירים בכל הטוב שאני עושה, יש כאלה שמתלוננים ואפילו דוחים אותי וזה כואב מאוד. אני מרגישה נחותה במקום נחוצה והדימוי העצמי שלי יורד עוד יותר. איך אוכל לחיות בלי ערך עצמי? איך אשיג אהבה ואהיה מאושרת בלי ערך עצמי? לא, אי אפשר לחיות בלי ערך עצמי! הדימוי העצמי והערך העצמי שלי כל כך חשובים בעיני שההשרדות שלי תלויה בכך. אם הדימוי העצמי והערך העצמי יורדים, אני מגיעה למצב של יאוש ואיבוד הרצון לחיות. אני אפילו מסוגלת לנסות להרוג את עצמי או את מישהו אחר אם הוא דוחה אותי או גורם לי להרגיש שאיני ראויה ואיני שווה.

אז מה עושים? איך משיגים ערך עצמי?

קודם כל עליי להבין שערך עצמי וכבוד עצמי לא ניתן להשיג מבחוץ, אלא מבפנים. האמת היא שאני נולדתי עם ערך וכבוד עצמי. לאט לאט התחלתי לאבד את החיבור עם עצמי וכך גם את הבטחון שלי. עם הזמן גיליתי שלהיות ספונטנית, טבעית ואמיתית לא רצוי ולא מקובל. בתחילת חיי חיקיתי את ההורים שלי בכדי לרצות אותם, לאחר מכן את החברים, השותף ואת הילדים שלי. ההתכחשות לעצמי, הזיוף, העמדת פנים והשקרים שאימצתי לעצמי גרמו לי לאבד את הכבוד העצמי שלי ולהפסיק להעריך את עצמי. בלי כבוד וערך עצמי איני מסוגלת לאהוב את עצמי. לכן, רק אם אחזור להיות ספונטנית, טבעית ואמיתית ואוותר לגמרי על הצורך להרשים, לרצות ולמצוא חן, אוכל להחזיר לי את האהבה לעצמי, כי למרות הכל, איני מושפעת ממה שאחרים חושבים עליי, אלא ממה שאני חושבת עליי ועל אחרים. מה שקובע את איכות החיים שלי זה מה שאני חושבת על עצמי ועל אחרים ולא מה "הם" חושבים עליי. כאשר אני חיה לפי עקרונות, מתבטאת בכנות, חיה ביושר ועומדת במילה שלי, אהיה שלמה עם עצמי. ואז לא יהיה לי כל כך חשוב מה אחרים חושבים עליי. כאשר אני אני, כאשר אני בוחרת במחשבות, התנהגות ומעשים שנותנים לי אושר וסיפוק וכאשר אני נמנעת מלתמוך במחשבות, התנהגות ומעשים שמרחיקים אותי מאושר, אני מרוצה ומעריכה את עצמי.

לסיכום, ערך, כבוד, אהבה ואושר רק אני יכולה להעניק לעצמי. בכל יום ובכל רגע יש לי בחירה אם לנסות לרצות ולמצוא חן או להיות מי שאני כמו שאני. או שאני בוחרת ללכת בדרך המובילה לסבל או בדרך המובילה לאושר. הכל תלוי בי.

bottom of page